Dr. Öğr. Üyesi Sarven Akçelyan, İnşaat Mühendisliği Bölümümüzde

5 Kasım 2021

1986 yılında İstanbul’da doğan Sarven Akçelyan lise eğitimini Sankt Georg Avusturya Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini İnşaat Mühendisliği alanında sürdürerek 2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu. Daha sonra Deprem Mühendisliği alanına yöneldi ve Avrupa Birliği destekli ortak yüksek lisans programı kabul alarak İtalya’nın Pavia Üniversitesi ve Yunanistan’ın Patras Üniversitesi’nde öğrenim gördü.

2012 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde bulunan McGill Üniversitesi’ne katılarak doktora eğitimine başladı. Yapı ve Deprem Mühendisliği üzerine çeşitli araştırma projelerinde çalıştı. Bu projelerin genel amacı çelik mevcut yüksek binaların deprem etkisi altında büyük ölçekli deneysel verilerden yararlanarak sayısal modellenmesi ve ek sönümleyiciler yardımıyla güçlendirilmesi üzerine yeni yöntemlerin geliştirilmesidir. 2017 yılında doktora derecesini tamamlayan Dr. Akçelyan, McGill Üniversitesi’nde yapı ve deprem mühendisliği alanında lisans ve lisansüstü dersleri verdi. Aynı zamanda, soğuk şekillendirilmiş çelik yapı sistemlerin sayısal modellenmesi üzerine araştırmalarda bulundu.

Bu yıllar içerisinde Dr. Akçelyan, McGill Mühendislik Doktora BursuLisansüstü Mükemmellik Bursu ve yapı mühendisliği alanında üstün öğrencilere verilen John Adjeleian Bursu ödüllerini kazanmıştır. Son zamanlarda yapısal çözümleme üzerine yeni bir yazılım geliştirmekte olan Dr. Akçelyan, sıklıkla yapı ve deprem mühendisliği alanındaki dergilerde hakemlik yapmaktadır. 2018 yılında Soil Dynamics and Earthquake Engineering dergisi tarafından kendisine “hakemlikte üstün katkı” sertifikası verilmiştir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.